« Prosinac 2017 »

Eko škola

U Osnovnoj školi Banova Jaruga mnoge generacije učitelja i ravnatelja u okviru Programa rada škole, odgajale su i obrazovale generacije učenika, danas već baka i djedova škole, u duhu očuvanja okoliša škole i mjesta u kojem žive kao i poštovanja prirode i prirodnih zakonitosti.

Rezultat toga je daje kod današnjih roditelja i učenika škole razvijana svijest o očuvanju i zaštiti okoliša i prirode.

DESET ZAPOVIJEDI PRIJATELJA PRIRODE

1. Najprije očisti pred svojim pragom.

2. Ono što si očistio danas čuvaj i sutra.

3. Štiti prirodu, ne uništavaj je.

4. Ne očišćuj zrak jer čisti zrak je dug život.

5. U svoje srce i srce bližnjih usadi ljubav prema prirodi.

6. Ne ukradi od budućnosti.

7. Nastoj da ono što imaš traje što dulje.

8. Misli danas za bolje sutra.

9. Kontrolirano odlaži otpad i ne stvaraj divlja odlagališta.

10.  Sjeti se da nisi vlasnik Zemlje, nego njezin zaštitnik i čuvar.

OŠ Banova Jaruga zatražila je šk. godine 2007/ 2008. godine pristupnicu za ulazak u članstvo   međunarodnih Eko škola jer već dvije šk. godine kontinuirano provodi program odgoja i obrazovanja za okoliš.

Početkom prosinca 2007. godine škola je dobila i službenu Potvrdu da je uključena u Međunarodni program odgoja i obrazovanja za okoliš – projekt Udruge Lijepa Naša.
Osnovno područje djelovanja u području zaštite okoliša i prirode je smanjenje i zbrinjavanje otpada.

27. prosinca 2007. godine održan je sastanak Koordinacijskog odbora na kojem je donesen Plan djelovanja i izabran 22. travnja za projektni dan Eko –škole. Škola je taj dan i nositelj projekta Dan planete Zemlje na nivou grada Kutine.
O svim aktivnostima obaviješteni su različiti mediji, a ostale aktivnost učenika (odabir loga, slogan ) su u tijeku.

Od ostalih aktivnosti zanimljive su eko- patrole koje budno prate događanja u školi i mjestu.
Eko - patrolu škole vode učenici uz budno vođenje učitelja u predmetnoj i  razrednoj nastavi.

Svi sudionici života u eko- školi: učenici, učitelji administrativno i tehničko osoblje škole, roditelji, javna i mjesna poduzeća, predstavnici lokalne uprave i dr. zajednički poduzimaju niz praktičnih koraka i aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša.

Na kraju programa škola će biti nagrađena Zelenom zastavom sa znakom Eko – škole koja se može izvjesiti na zgradi škole.
Škola će također dobiti i povelju ( certifikat) Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš, pravo na logo( znak škole) koji će se nalaziti na dopisima škole.

Cilj programa: ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno- obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika škole.

Zadaća programa Eko –škole je odgajati mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobljavati ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti.

Tekst pripremila: Melita Posavčić

2005./2006. godina