« Rujan 2024 »

Svjetski dan tablice množenja
Autor: Željka Biro, 5. 12. 2023.

Ove godine 2023. održao se Svjetski dan tablice množenja (WMTD -World Multiplication Table Day) u našoj OŠ Banova Jaruga.

1998. godine. oganizirano je prvenstvo Poljske u tablici množenja.

Od 2011. godine održava se Svjetski dan tablice množenja. Glavni organizator je nakladnik Grabowski Cards iz Poljske, proizvođač didaktičkih materijala za poučavanje matematike uključujući matematičke kartice "Multiplication Table".

U projekt se  ove godine uključilo 7 420  škola širom svijeta, a OŠ Banova Jaruga je jedna od 154 škola iz Hrvatske koja je dobila licencu za organiziranje i provedbu natjecanja sa svojim učenicima i djelatnicima.

Sudjelovali su učenici i djelatnici  naše škole  ( Matična škola i Područne škole Jamarice, Janja Lipa, Međurić i Zbjegovača).

U događaj su se uključili učenici s učiteljicama koje su zaslužne za velik interes: Klaudia Lilovac, Snježana Mikulić, Tea Herceg, Sanja Rašo Čar, Edita Milović, Olivera Kujundžić, Sanja Marčec i Nevenka Kundrata Carek, Đurđa Krajcar i učiteljice matematike PN.

Projektu se pridružilo oko 130 učenika naše škole.

Događaj WMT Daya potaknuo je sve da se prisjete tablice množenja  na ugodan i zanimljiv  način. Svatko tko je želio mogao je pristupiti  izvlačenju slučajnog ispitnih listića i pokušati odgovoriti. Svaka kartica je sadržavala pet pitanja tablice množenja i  logičkih zagonetki. Ovo je bila inicijativa da se uključi što veći  broj sudionika ( učenika, odraslih)  prema interesu, uz poštivanje različitosti i populariziranja zabavnih oblika učenja, prepoznavanje situacija u kojima se matematika koristi i primjenjuje u svakodnevnom životu.

Aktivno smo se zabavili tablicom množenja, rješavajući zadane listiće, pitanja, zagonetke.

Učiteljica Nevenka Šoufek